Nejúspěšnější mezinárodní franšízové firmy světa pro letošní rok

Franchising u nás není nic nového. Je to v podstatě podnikatelská příležitost s minimálním rizikem, na jejíž rozjezd stačí jen zlomek času, který byste věnovali svému vlastnímu byznysu. Jaké mezinárodní franšízy letos patří k těm nejúspěšnějším podle magazínu Entrepreneur, pokud pomineme Extérii Market?

10 nejlepších

Prvenství mezi nejúspěšnějšími globálními franšízingovými systémy patří známému řetězci rychlého občerstvení, a to KFC. Za poslední tři roky vzrostl počet jeho franšíz o více než 14 %. Na otevření pobočky ale musíte vlastnit kapitál ve výši přes 1,5 milionu dolarů.

Na druhém místě se umístil obchodní řetězec 7-Eleven, který si oproti loňskému roku o jednu příčku polepšil. Jedná se o obchody se smíšeným zbožím, kde není problém ani natankovat auto nebo zakoupit lístek do loterie.

Asi nikoho nepřekvapí, že jedním z prvních opravdových průkopníků na franchisingovém trhu byla společnost McDonald’s. Síť rychlého občerstvení se relativně rychle rozšířila po celém světě a i dnes zaznamenává velký úspěch. V současné době se jedná o jednu z nejvíce prosperujících firem vůbec, avšak z hlediska výdělečnosti se umístila až na třetím místě.

Společnost Dunkin‘ se specializuje především na výrobu a prodej donutů a kávy, ale v nabídce má i bagely nebo sendviče. Jen ve spojených státech má přes 9400 poboček. Na žebříčku se umístila jako čtvrtá.

Pátému místu vévodí Taco Bell, franšíza mexických restaurací, která si své věrné zákazníky udržuje především díky nízkým cenám. Taco Bell najdeme ve 30 zemích po celém světě. Na dalších místech v pomyslné desítce nejlepších najdeme občerstvení Pizza Hut, vzdělávací síť Kumon Request Info, hotely Hampton by Hilton, posilovny Anytime Fitness Request Info a realitní kanceláře Century 21 Real Estate.

Co se hodnotilo?

Autoři žebříčku brali při jeho sestavování do úvahy mezinárodní velikost a růst, náklady a poplatky, podporu franšízantů, sílu značky a finanční sílu a stabilitu.