Peníze nejsou barbarský relikt, tvrdí ekonom DRFG Slaný

Martin Slaný, hlavní ekonom investiční skupiny DRFG Davida Rusňáka, se na podzim loňského roku ve své přednášce na konferenci FINfest věnoval blížící se ekonomické krizi, respektive společným symptomům současné ekonomiky s těmi, které v roce 2008 hospodářskou krizi spustily. Tentokrát se ale zaměří na téma, o němž se v poslední době znovu vášnivě mluví – na bezhotovostní ekonomiku.

O svět bez mincí a bankovek totiž opět usiluje Mezinárodní měnový fond. Slaný z DRFG ale varuje, že moderně znějící pojem „cashless” ekonomika v sobě skrývá nebezpečí vážného narušení ekonomického systému a ohrožení ekonomické, ale také politické svobody. Podle něj totiž tyto snahy o zavedení bezhotovostní společnosti nejsou výsledkem spontánního evolučního procesu, který by odrážel pokles využívání peněz na úkor bezhotovostních plateb. Podle něj totiž nejde o přirozený evoluční proces, ale že v tomto případě se jedná o shora řízený konstrukt, jak manipulovat s ekonomikou, s našimi penězi a také naší svobodou.

DRFG Davida Rusňáka nabízí dluhopisy a podílové fondy

Zavedení bezhotovostní ekonomiky podle Slaného totiž otevírá prostor k velmi nebezpečnému experimentu – záporným úrokovým sazbám. Už dnes podle něj mohou centrální banky použít záporné úrokové sazby, které jsou ve své podstatě implicitním zdaněním klientů bank, ale existence hotovosti jim zatím brání tuto hranici snižovat hluboko do mínusu.

Záporné úrokové sazby by také výrazně změnily postavení dlužníka a věřitele. Svět bez peněz by státům také umožnil mít absolutní kontrolu nad spotřebou, což by mohlo vést k její další regulaci, varuje ekonom DRFG Slaný. Podle něj nejsou bankovky a mince barbarský relikt, je to jeden z prostředků, jak vyjádřit naše svobodné rozhodnutí, a je to také důležitý prostředek vztahů daného člověka občana ke státu.