Každý podnikatel se snaží co nejvíce optimalizovat své daňové povinnosti. Legálním způsobem to lze provést tak, že si založíte offshore společnost a budete podnikat v zahraničí. Znamená to umístit své podnikání do některé třetí (proto offshore) země a využíat její jurisdikci. Jedná se o naprosto stejné podnikání, jako kterékoliv jiné.
Pochopitelně, že k této formě nelze přistupovat jako k bezbřehému jednání. Naopak založení offshore společnosti v jiné zemi znamená dodržovat její zákony a pravidla. Skutečnost, že se těmto zemím říká „daňové ráje“ znamená, že jejich vlády nabízejí nižší daňové zatížení pro zahraniční podnikatele.
Postup při založení offshore společnosti
Pro běžného podnikatele to vůbec není jednoduchá záležitost. Bez potřebných odborných znalostí a především příslušných konexí to nelze zvládnout. Nejjednodušším způsobem je využít zkušené odborníky, kteří pracují u společnosti Winston Wolfe & Co. Tato firma sídlí v Dubaji a je registračním agentem licencovaným přímo vládou Spojených arabských emirátů. Její profesionální pracovníci po dobu několika let navazovali kontakty mezi místními vládními i nevládními institucemi. Na základě těchto zkušeností a možností jsou schopni vytipovat pro podnikatele daňový ráj, který bude pro předmět jeho podnikatelské činnosti nejvhodnější a kde bude pro něj nejlepší daňová optimalizace.
Fungování offshore společnosti
Zejména ve vyspělých západních zemích je daňové zatížení pro některé firmy neúměrné. Vysoké daně na jedné straně posilují státní rozpočet, ale na straně druhé brzdí úspěšnější podnikatele v jejich snaze dosáhnout ještě lepších ekonomických výsledků a především brzdí jejich investiční záměry. Tohoto faktu využívají daňové ráje, které si většinou kladou podmínku, že zahraniční podnikatelé musí nadále vyvíjet svou činnost ve své zemi, ale v daňovém ráji budou investovat svůj kapitál. Pro obě strany je to výhodný obchod, neboť třetím zemím se vylepšuje jejich ekonomiky a zahraniční investoři nemusí platit ve své zemi vysoké daně.