Žena v zaměstnání

Vždy se těšíte k babičce, protože víte, že se pořádně nadlábnete, nějakou sladkou tečku bude mít také napečenou – ale jak to, že tomu tak vždycky je?

Jak je to se ženami dneska?

Ty tam jsou časy, kdy byla rodina tradičně rozdělena – muž chodil do práce, obstarával peníze a jídlo a žena byla doma u plotny, když měla navařeno, vzala do ruky hadr či vysavač nebo se dala do praní prádla. Prostě ženy byly v domácnosti a bylo to klasické rozdělení denních povinností. V dnešní době by se česká domácnost bez platu ženy prostě neobešla.

Dokonce tři čtvrtiny mužské populace by si stále přály, aby měly ženu pěkně doma, když se vrátily z práce, aby bylo doma navařeno, uklizeno, voňavo a skvělá atmosféra. Jenže to už se teď skloubit, bohužel, nedá. Sice je muž stále brán jako hlava rodiny a také hlavní živitel, ale, přiznejme si, v mnoha rodinách je to právě žena, kdo vydělává víc peněz, než muž.

Dnešní ženy už si to ani nedovedou představit, že by měly celé dny zůstávat doma a věnovat se pouze domácím pracím. Ženy jsou v dnešní době totiž emancipované a potřebují určitou dávku seberealizace, kterou již v domácnosti určitě nenajdou. Tohle tradiční schéma už je prostě nenávratně pryč.

Každopádně, společenská konvence stále udává, že i přesto, že je žena zaměstnaná, starost o domácnost je stále její povinnost. Takže častokrát to vypadá tak, že se žena vrátí po celém dni ze zaměstnání a doma je čeká druhá směna ve formě vaření a úklidu. A to jsme ještě ani nevzpomněli fakt, že pokud má žena děti, je to zpravidla ona, kdo se stará o to, aby měly nachystané věci na druhý den do školy, aby měly v pořádku úkoly a aby si třeba jen vyčistily večer zuby.

Na ženě prostě všechno stojí a jen malé procento z nich dokáže navíc k tomuto kolotoči ještě dělat nějakou vysoce zodpovědnou práci. Nebo dokonce takovou práci, kterou vykonávají zpravidla pouze muži. Proto, naši muži, zamyslete se nad tím, co všechno má Vaše žena na starosti a někdy jí jen tak uvařte kafíčko a to nádobí zkuste uklidit i Vy. Budou Vám pak hodně vděčny.