Jak můžete ušetřit?

Vadí Vám, že si nemůžete koupit něco většího, co se Vám zrovna zalíbí? Je to škoda, protože kdybyste měli něco ušetřeno, dovolit byste si to mohli.

Ušetřete!

Ruku na srdce – jste taky jeden z těch mnoha lidí, co žijí od výplaty k výplatě? Nemáte se za co stydět, jak je již zmíněno – tímhle způsobem žije mnoho lidí a to hlavně proto, že si z výplaty nedokážou nic ušetřit. Ale jak to mám udělat – říkáte si – když je to v dnešní době tak složité? Ono svalit vinu na dnešní ekonomickou situaci je to nejjednodušší, co můžete udělat – tím si vlastně jaksi podvědomě omluvíte fakt, že prostě neumíte šetřit a ekonomika je špatná právě u vás.

Ale nebylo by příjemné, kdyby Vám došla na účet výplata a Vy zjistili, že se Vám ještě podařilo nějaké peníze ušetřit a výplata nepřišla na nulový nebo dokonce minusový účet. Aby bylo Vaše hospodaření efektivní, musíte hlavně umět kontrolovat své výdaje a zároveň vytvářet rezervy, které by měly pokrýt očekávané, ale i neočekávané události. Ale jak je rozeznat?

Očekávané události jsou třeba dlouho plánovaná dovolená, nákup nové motorky či mimořádná splátka úvěru, naopak ty nečekané opravdu nečekáme, jako třeba když se Vám rozbije pračka, ztratíte telefon nebo jste dlouhodobě nemocní.

  1. Udělejte si rozpočet

Když dostanete výplatu, začněte počítat. Odečtěte všechny pravidelné měsíční výdaje, dejte si dostatek peněz stranou na potraviny, oblečení či boty a zbytek si odložte stranou pro „strýčka Příhodu“ a snažte se vyjít z toho, co jste si na měsíc vyčlenili.

  1. Kolik si odložit?

Každý měsíc byste si měli odložit zhruba 25 procent platu, z čehož 10 procent jsou rezervy a 15 procent vše ostatní. Pokud je pro Vás toto procento nereálné, stanovte si pevnou částku, kterou si odložíte. Minimálně 500,- byste měli zvládnout.

  1. Jak ušetřit?

Nenakupujte v akcích! To je největší lákadlo pro utrácení více peněz, než jsme měli v plánu, když jsme do obchodu šli. Navíc, když budete mít doma spoustu potravin, tím dřív je spotřebujete – akce neakce. Šetřit můžete dokonce i doma. Jak elektrickou energii, tak třeba regulací topení.