Daňová optimalizace umožňuje některým firmám ročně ušetřit miliardy na daních. Dá se s tím nějak bojovat? Čtěte v tomto článku.
Daňové ráje jsou trnem v oku vlád po celém světě. Obzvlášť po posledních výpočtech. Ty zjistily, že svět každoročně přijde o 427 miliard dolarů kvůli daňovým únikům a podnikům.
Miliardy na ušetřených daních
Offshore společnosti jsou skvělým způsobem, jak mohou firmy po celém světě optimalizovat své daně. Není se tedy čemu divit, že se i ty největší společnosti po této možnosti s chutí vrhají. Až do dnešních dní se ale nikomu nepodařilo s přesností určit, o kolik peněz tím vlastně každý rok svět přichází. Podle zjištění nezávislých organizací by mělo jít o 427 miliard dolarů. V přepočtu tedy zhruba 9,5 bilionu korun.
Největší část těchto ztrát prý vzniká s pomocí optimalizace daní. Tedy přesunem obchodních zisků do zemí, kde je daňová povinnost minimální. Jen tímto způsobem vznikne vládám každoročně újma na daních kolem 250 miliard. To činí více než polovinu celkového objemu peněz, které se každý rok podaří majitelům firem ušetřit.
Jak proti tomu bojovat
Podle údajů fyzické osoby jen za loňských rok uložily na své účty 10 bilionů dolarů. Díky tomu zaplatily o 182 miliard dolarů méně, než kdyby kapitál zůstal na účtech v zemích, kde tyto peníze vydělali. Dá se očekávat, že letos by měla být tato částka obdobná, ne-li vyšší.
Jak by mohly vlády s tímto trendem bojovat? Podle slov některých odborníků by stačilo, kdyby nadnárodní společnosti měly povinnost zveřejňovat zisky v jednotlivých zemích. Díky tomu by bylo možné identifikovat a dohnat k odpovědnosti daňové podvodníky, ale také země, které jim tuto úlevu umožňují. Jestli se s tím některé země rozhodnou něco dělat, ale ukáže až čas.