Hledání realitní kanceláře neberte na lehkou váhu

Nemovitost se neprodává zrovna každý den a každý prodávající chce za svou nemovitost dostat maximální možnou částku a chtěl by ji prodat v co nejkratším termínu. Abyste toho dosáhli, nejlepší volbou je prodávat nemovitost s pomocí realitky. Není realitní kancelář jako realitní kancelář. Na trhu narazíte na profesionály, kteří vás uchvátí kvalitou svých služeb i na amatéry, u kterých budete litovat, že jste si je vybrali. Jak vybrat realitní kancelář?

Na co si dát pozor

Pokud nechcete šlápnout vedle, dbejte na následující důležité informace. Jednou z nich je úspěšnost. Ověřte si, jak dlouho je realitní kancelář na trhu a kolik toho už prodala. Pokud je realitka úspěšná, měla by mít vlastní sídlo a rozhodně by neměla podnikat z garáže. Realitní kancelář by měla být tvořena nejen makléři, ale měla by spolupracovat i s bytovými designery, fotografy a především právníky specializujícími se na realitní právo, ti jsou důležití pro celkovou kvalitu a správnost dokumentace. Úspěšnost realitky si můžete ověřit i v obchodním rejstříku, zde snadno poznáte, jestli vydělává nebo jestli se jí nedaří. V každém případě by měla být realitka pojištěná za případnou škodu. Sledujte také recenze na realitku. Mělo by vás také zajímat, jak vybrat makléře. Pokud je to profesionál, dá si s vámi schůzku přímo v nemovitosti, udělá vám odhad a sdělí, podle čeho se orientoval. Budou ho zajímat vlastnická práva a vlastnický list. Také vám představí plán prodeje a popíše vám celý proces. Pozor na amatéry, kteří si jen přivydělávají jako realitní makléři.

Co byste měli vědět o provizi?

Důležitým bodem je pochopitelně provize realitní kanceláře. Ta se často dělá procentuálním podílem z kupní ceny. To obvykle motivuje makléře, aby prodal nemovitost za co nejlepší cenu. Také se dělá pevná provize, u které od začátku víte, kolik na nemovitosti vyděláte. Dejte si pozor na to, jestli provizi platíte vy nebo kupující, když kupující, tak to máte v podstatě bez provize. Provize by samozřejmě měla odpovídat kvalitě a rozsahu poskytovaných služeb. Nejčastěji se pohybuje kolem 3-5 procent z kupní ceny. Hlídejte si, kdy vzniká realitce nárok na provizi a celkově buďte ostražití. Vždy je vhodné dbát na zmíněné body, abyste vždy vybrali takovou kancelář, se kterou budete spokojení.