Nový zákon o odpadech potěší menší producenty nebezpečného odpadu

Některé změny zákonů člověka rozčílí, některé umí zase příjemně potěšit. Pokud vedete průběžnou evidenci odpadu, měli byste vědět o novém zákoně o odpadech 541/2020 Sb. Ten totiž mění pravidla pro podávání ročního hlášení za odpady. Kromě vedení průběžné evidence a odesílání výkazu statistik o odpadech na ČSÚ je třeba také zpracovat hlášení o odpadech a odeslat ho na ISPOP v případě, že překračujete zákonem daný limit. Tento limit se od roku 2021 změnil. Jaké podmínky nyní platí?

Kdy musíte podávat roční hlášení za odpady?

Od roku 2021 se roční hlášení za odpady týká všech, kteří za kalendářní rok vyprodukují přes 100 tun běžného odpadu nebo přes 600 kilogramů nebezpečného odpadu. Ještě v roce 2020 byl u nebezpečného odpadu limit 100 kilogramů a nyní se o 500 kilogramů zvedl. Pro mnoho menších producentů nebezpečného odpadu je to skvělá zpráva, protože už nemusí roční hlášení zpracovávat. Průběžná evidence odpadu je však zapotřebí i na dále a to proto, aby se prokázalo, že limit nepřekračujete.

Další změnou je posunutí termínu, do kdy se musí hlášení za odpady odeslat na ISPOP. Doposud byl nejpozdější termín 15.2., od roku 2021 je však termín do 28.2. Termín se tedy prodloužil. Znamená to, že roční hlášení o produkci odpadů 2021 můžete odeslat do konce února 2022.

Hlášení nemusíte dělat sami

Problematika odpadů není jednoduchá a pro mnoho lidí je to práce navíc, na kterou nemají čas. Mnoho podnikatelů, firem i obcí nechává problematiku specializované společnosti na Rocnihlaseni.cz. Ceny za zpracování ročního hlášení jsou nízké, můžete tuto službu využít a ušetřit si tak mnoho času. Společnost je zkušená, řádně vám roční hlášení za odpady zpracuje a včas ho odešle na ISPOP. Využijte služeb profesionálů i vy.